SP Premium
VBUNNAI

SparkPoints
 

second day

Wednesday, April 28, 2010

emoticon

Close enough.

emoticon

There is something profound about starting a new prjoect or adventure. Last year around this time, I tried to strengthin my resolve to finally lose the weight. I'm sure if I met up with a doctor they would tell me it's killing me.. and I'm sure it is.

emoticon

The only other issue I've had is... as a college student my life/schedule fluctuates; on top of that, I can't afford to buy everything needed for these meal plans or be able to fit every single meal/snack into my day. I mean really. But I also know I can't afford to live this way... and it's not like I'm eating pizza/burgers 24/7. I just.. never exercise or whatnot...

BLARGH.

I kind of hate myself for feeling/looking this way. I want to get this off my chest, and start thinking more positive...

emoticon
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • KKSTIME2SHINE
    Yep, time to think positive!!! You're gonna do it this time and you are going to look and feel fantastic, right? Don't hate yourself for looking a certain way - hate the weight, but don't hate yourself. To make positive changes in your life you have to care about yourself and love yourself. So wrap your arms around yourself and give a great big bear hug and LET'S DO THIS!!!! :o)

    Are you on a particular program, or do you have one in mind that you'd like to try? Some programs can be expensive if you have to buy their food or all sorts of supplements, but you'll be surprised how affordable eating healthy food really is. It's the handy, easy, pre-packaged stuff that'll get you right in the pocketbook, but if you can find a way to prepare and eat fresh foods...chicken, turkey, eggs, fruits, veggies, etc...., you'll be surprised.

    Best of luck to you!!!

    emoticon emoticon emoticon
    4010 days ago
  • GEM2GEMINI
    Good for you for taking the first step! I know what you mean about not being able to afford it. I was afraid at first being unsure if we'd be able to afford it, but I've actually discovered that we've been saving money. Try going around to different stores to shop...that's what we do! When we go to the store we end up going to 4 different places...something different is usually always on sale. I look forward to seeing your progress! Remember...you can do it!
    4010 days ago
  • FUTURESTRAWN
    Eating healthy is so affordable. Since you are a college student, I guarantee there is a farmer's market or some sort of town fair in your area. They flock to areas where there are lots of young people. I take our city bus to one near here and you won't believe how much you can come away with for nothing compared to grocery store prices!

    Once you get used to eating appropriate portions, you'll realize how inexpensive it is. A pound of raw meat, for example, is four servings, not two. Similarly a serving of rice is only a cup cooked (and 200 calories). As your taste buds get used to healthier foods you will find that eating out is something you actually want to avoid, and that will also save you tons of money. Eating appropriately sized meals will also make it easier for you to eat snacks throughout your day. I eat around every three hours now; I just bring quiet foods like grapes if I will be in class.

    Also, the SP meal plans are just suggestions, use them as such! Don't feel like you need to eat those exact things. You don't even have to have them shown if you want. The benefit of having them at the beginning is you can get an idea of what portions you should be eating. They are also planned so that you will meet all of your nutrient goals, not just your calorie one. Eating the correct balance of nutrients will help you feel fuller and more satisfied, so they can be very helpful in that regard.

    In the end, though, it just takes some practice! This week groceries will probably be a lot more for you if you stock up on whole grains, dried beans, etc., but you won't have to buy those things on a regular basis. I just go to the farmer's market each week, buy eggs and bread from the grocery store, and do a stock up on pantry items every few weeks. It's really much cheaper than when I was buying all sorts of prepared foods.
    4010 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.