SP Premium
Walking Guide
Group photo
Author:
HEIDIFULLER's Photo HEIDIFULLER Posts: 14
6/2/11 9:39 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
what kind of container do u use...i have a mini fridge and this sounds like a great idea to me

 Pounds lost: 0.0 
0
10.5
21
31.5
42
TRACTORPRINCESS's Photo TRACTORPRINCESS SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 11
5/26/11 11:35 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I am so happy for you and your positive shopping experience!

 Pounds lost: 71.0 
0
41.75
83.5
125.25
167
STACYE13's Photo STACYE13 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (3,108)
Posts: 308
5/26/11 2:20 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Awesome!!!

If you get your Sunday papers and keep the coupon inserts, you don't even need the printer :) Just helps to print extra coupons. You can make your list and write it down instead of printing it. No coupons in the upcoming Sunday paper though :(

"Either get busy living, or get busy dying." Shawshank

"Do or do not. There is no try" Yoda ~ Star Wars


 Pounds lost: 55.0 
0
18
36
54
72
DANIMARIE1973's Photo DANIMARIE1973 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (1,564)
Posts: 40
5/26/11 12:14 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
The funniest thing happened the other day when I went to the grocery store... I went in and I was ready to shop the perimeter, I had a list of the things I wanted to buy, and I stuck to it... and I was able to buy more than I thought I would have been able to with what I had to spend... it was astonishing... And it's actually seeming to be lasting alittle longer because it's whole food that's maybe more filling to them than the pretzels or snack cakes I used to have around.... I only went to the middle of the store for the bare essentials... I needed artificial sweetener, tortillas, dried beans, and seasoning... I don't have a printer right now but I'm going to save that link so that when I get one, I'll be able to print out coupons and save more :D


Thanks again!

 current weight: 306.0 
319
288
257
226
195
STACYE13's Photo STACYE13 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (3,108)
Posts: 308
5/26/11 5:52 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I can't remember if I put this or not. Check out www.couponmom.com and Southern Savers if you're in the South. Click on the "by state" tab on Coupon Mom after you register and it gives you deals by store within your state. It gives dates for the coupon circulars and matches the coupon to the sale price and gives you the best deals by % off. I've started using a binder and just sticking the coupon circular into a clear plastic sheet with the date written on the front page of it. No clipping till I need to and so much time saved. On the site you just put a check mark by the items you want and print just those items. You can also sort by coupon date and it makes it a lot easier to clip them. I write the rest of my grocery list on that sheet after it prints.

"Either get busy living, or get busy dying." Shawshank

"Do or do not. There is no try" Yoda ~ Star Wars


 Pounds lost: 55.0 
0
18
36
54
72
VICKYSBD's Photo VICKYSBD Posts: 24
5/25/11 10:50 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
You did very well to cut back as much as you did with your calories--nice job! I don't know what plan you are using, but I find that I really have to stay away from carbs as much as possible--they taste so good and comforting, but I find that I need to eat more food more often. So, I snack on protein--nuts, cheese, hummus, etc. A good rule of thumb I have heard when grocery shopping is to try to stay away from the middle aisles--that's where most of the processed food is available. Stick with it--you are worth the effort!

 current weight: 278.0 
278
247
216
185
154
CD10015548 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (379)
Posts: 450
5/25/11 12:44 P

Send Private Message
Reply
Another thing I do to save my budget and my diet is to make a pot of soup, using leftovers, every week. I keep a container in my freezer for poultry leftovers and one for meat leftovers. If I have half a chicken breast or a chicken leg leftover for dinner, I debone it, chop it, and add it to the container. Leftover veggies go into the container. Leftover pasta or rice? Into the container it goes. Then once a week, I make a loaf of bread in the machine (less than a dollar for the ingredients) and a pot of soup on the stove. I either use my own stock (there are tons of recipes online) or use boullion granuals, a sprinkle of majoram or thyme, salt pepper, a splash of hot sauce, the items in the soup container from the freezer, and any veggies I feel like adding. A not-so-pretty, but still good wrinkeled potato gets peeled and added. The not so crisp but still good celery and carrots...added. I add a few dry beans or lentils, rice or pasta, and simmer until the veggies and everything are tender. If you add a splash of cooking oil, the pot won't boil over. This makes a very cheap, but yummy and filling supper, and it's good for the waistline, too.

TEETEE_IS_ME's Photo TEETEE_IS_ME Posts: 6
5/25/11 8:26 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
The ladies have posted some really great tips for making sure that you have healthy stuff on hand. The frozen bags of veggies, rice, frozen lean meats. I also watch for really cheap veggies to go on sale or to be clearanced out like zucchini, carrots etc and make a huge pot of soup and freeze it either in individual sized serving containers or baggies... that way I always have a simple inexpensive meal waiting in my freezer that i packed with nutrition = )

 Pounds lost: 20.0 
0
25
50
75
100
CD8089836 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (6,166)
Posts: 91
5/25/11 7:30 A

Send Private Message
Reply
I completely agree with you. Take something as simple as rice. I have a cheap rice cooker (10 bucks) that has lasted me 5 years now. Add rice, water (or homemade chicken stock you can make with chicken bones - so darn easy), and whatever spices/herbs you like. I finish mine with a sprinkle of good cheese that a grate on top, usually parmesan reggiano.

All of this cooking from scratch is much cheaper and pretty darn easy...but it does take time. It is worth it. If you do prep work on the weekend you are set up all week.

TRACTORPRINCESS's Photo TRACTORPRINCESS SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 11
5/24/11 8:08 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I have the perfect suggestion but it won't go over well with many average households.

Cook more from scratch!

Not easy when feeling blue or busy with life but it makes a huge difference.

Something healthy and very cheap are basics like beans and rice. For $1 I can buy a small bag of both which would feed my family of 4 for 2 meals. For another $1.50 I can get a bag of carrots. A generic jar of unsweetend apple sauce is another $1.50. So for a grand total of $4 I can feed my family of 4 two meals, or $2 a HEALTHY supper. (.50 cents per person per meal)

The biggest hurdle in that is adjusting your pallate. Very few people can be satisfied with basics. Processed foods have majorly enhanced flavors from all the sugars, fats and additives. Eating simply and more naturally just isn't popular.

It is healthy and cheap.

While I realize that a meal of beans, rice and carrots with apple sauce for desert is kind of dull I use it to illustrate my point. I would be more likely to add a little onion when cooking my beans (still cheap) maybe a little cinnamon to the applesauce etc. You have to be creative.

A cheap and healthy as well as FILLING meal can be easy too. Canned black beans and instant brown rice take only a couple minutes to microwave. Top with some salsa, a large spoonfull of fat free sour cream and a few shreds of cheese and voila you have a super low fat high fiber "Mexican" meal.

I think it comes down to putting as much effort into meal planning and cooking as you do exercise. You have to want the results bad enough to work for them...in the kitchen and elsewhere as well. Consider cooking another form of staying fit.

 Pounds lost: 71.0 
0
41.75
83.5
125.25
167
KEIJAN's Photo KEIJAN Posts: 119
5/17/11 11:31 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Don't forget frozen fruit too! It works great if you have a blender, you could throw in a 1/4 cup of frozen blueberries and some yogurt - YUM!

Jan

Life is what you make it, so PAY ATTENTION!

No hurt, no mini skirt!
~Kelly via Julie Fagan


 Pounds lost: 10.0 
0
26.5
53
79.5
106
STACYE13's Photo STACYE13 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (3,108)
Posts: 308
5/17/11 8:14 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I used to get the Kroger produce and meat coupons sent to me. When I remarried and moved we got a new Kroger Plus card b/c I'd lost the card for my old one and just used my phone #. I've emailed Kroger to try to get the coupons sent to me again and they won't. They emailed back and said there was some sort of procedure to determine who gets those. Well I still shop the same way, using coupons, shopping sales, etc but apparently I don't qualify now. Still makes me mad...

"Either get busy living, or get busy dying." Shawshank

"Do or do not. There is no try" Yoda ~ Star Wars


 Pounds lost: 55.0 
0
18
36
54
72
LADYDARYA's Photo LADYDARYA Posts: 4,482
5/17/11 8:08 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Kroger's frozen vegies (12 oz) are typically under a dollar a bag and when they are on sale they go down to .88. If you have a krogers card make sure it is logged at Kroger.com and they will send you coupons based upon your purchases. I get coupons for free baby carrots and frozen vegies every month. I also look for their close outs. I use only whole wheat spaghetti and lasagna noodles and they had some of the whole wheat lasagna on close out for half off, they don't go out of date till the end of the year so I bought all of them that they had. Coupons.com and coupondiva.com are great sited. Coupon diva has videos to walk you through all sorts of thing that new to couponing folks can use. She also does match ups with store ads which takes out guess work.

~Ada~
I will remember to use the scale for measuring my weight not my worth

"Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great makes you become great." Mark Twain

https://www.instagram.com/aemason73/ https://www.youtube.com/channel/UCmT
bX_kjhfLVdydW5SxF3xg?view_as=subscriber


 current weight: 300.0 
300
274.75
249.5
224.25
199
K_FUHRMAN's Photo K_FUHRMAN SparkPoints: (3)
Fitness Minutes: (5,290)
Posts: 176
5/17/11 5:36 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'll be honest, my wife does most of the shopping. She is much better at it than me. But you can eat healthier without killing the budget. We have made a lot of changes over the last 5 months and yet we still only spend about $150 per week for a family of 4. It didn't happen over night. Sparkpeople is all about taking baby steps. So I think you're doing great!

Remember it about progress not perfection. Just trust the program and follow it. Don't try to change the program, let it change you.

emoticon

Its about progress not perfection!



 Pounds lost: 7.0 
0
33.25
66.5
99.75
133
OTTERMOMMY's Photo OTTERMOMMY SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (15,163)
Posts: 944
5/17/11 3:48 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Okay, I don't know if I can add anything more to Stacy's post. All I can do is suggest frozen and canned veggies--they aren't expensive (usually less than fresh!) and last much longer.

Hang in there! I know it seems impossible, but you can do it!

-Melinda

SP Class of May 8-14, 2011
Co-Leader
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=50347



SP Class of January 8-14, 2012
Co-Leader
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=53976


 current weight: 288.6 
301
268.25
235.5
202.75
170
CD8089836 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (6,166)
Posts: 91
5/17/11 3:37 P

Send Private Message
Reply
I plan meals for my family every month. We go grocery shopping once a month. I use coupons and match them to in store deals. I buy my meat at Costco every six months and freeze/portion it. Their fish is wonderful and much cheaper than the grocery store. Same with their chicken breasts. Once a week I run to the store for milk/bread/eggs/fresh fruit. You can do it, it takes me maybe an hour to get everything together. No crazy extreme couponing for me, just normal matching sales to coupons.

There ARE coupons for healthy things. I stay away from processed foods (saves you a ton of money besides being healthy). Yogurt and eggs I consistantly have coupons for. Stores have savings on veggies as well.

DANIMARIE1973's Photo DANIMARIE1973 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (1,564)
Posts: 40
5/17/11 3:35 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Forgot to add one thing... I don't have a vehicle... so I can't really go all over town... have to pick a kind of close place and have my mother bring me there... but I'll start looking around for coupons... that should help... it's just really overwhelming right now... and I'm kind of limited in so many ways... possibly I'm limiting myself, but I'm pretty sure if I told you the whole story, you'd see how limited I am... Just exercised for another 10min and that makes me feel better, though :) I'm going to stick with it... It's now or never... 40's coming and not sure I want to hit it like a truck... literally... *sigh*

Thanks for all the ideas... I'm going to be especially looking into the frozen veggies... I haven't used them in a while... have been using canned... not sure if anyone has noticed how expensive they've gotten... it used to be worth the less than fresh, metallic taste... not so much now...

 current weight: 306.0 
319
288
257
226
195
STACYE13's Photo STACYE13 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (3,108)
Posts: 308
5/17/11 2:49 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I have several suggestions :)

First off do you coupon and meal plan according to what's on sale? I've gotten used to it so I don't really meal plan anymore but I do buy according to what's on sale. I get a little ahead and then start stocking up when chicken, frozen veggies, etc are on sale. For example, Kroger just had Hummus on sale 10 for 10, so $1 each container. Well I bought 6 and eat it with Baby Carrots for snacks. They'll last me a long time and don't go out of date till September. Same with Quaker rice cakes, I got those for $0.79 a bag. Don't do me much good right now because I just started South Beach but the kids love them. Kroger here will put ground turkey on sale 10 for 10 a few times a year. I get about 20 lbs when that hapens. I've caught it when the 5 lb rolls of beef were marked 50% off because they were going out of date the next day. I bought 5 rolls, cooked all of it, drained and rinsed with water, and bagged 4 lb of ground beef per 5 lb roll so 20 lbs went in the freezer. That was used in spagetti, chili, etc for a LONG time. The fat got washed away and was 25% of the package so it was packaged in 1 lb freezer bags btw. Not as good as ground turkey but came out to $0.79 a pound and wasn't AS BAD since the fat was washed out of it :) We have one regular size Fridge/Freezer and I have a small freezer I got for around $100 back when I was a single Mom. That freezer was the best investment I ever made as a single parent! Back then my food budget for myself and my son was $30-$40 a week. I shopped sales, used coupons, stocked up when prices were good the best I could. My son hated it at first but eventually he liked it. I'd buy his cereal brands, candy bars, etc if it was on sale and I had coupons. He got into and was helping me look though coupons before long. Especially if he got junk food for free. LOL.

I used to have Kroger and Publix close to me. I'd shop only what was on sale or I HAD to have at both stores. Really just sales at Publix. When I lived in Alabama it was Winn Dixie. All of these stores will double coupons that are $0.50 or under. I clipped coupons and would hold them till an item went on sale. If you have a card or a friend with a Sams card you can get these giant bags of brown rice. We'd bought white, which isn't great for you, but I stretched many a meal by adding rice. I HATE plain rice btw. Put some chicken or ground turkey, rice, a can of diced tomatos, whatever seasonings you like (we make our own tex mex one) in there and it's dinner for really cheap.

Another of my favorites is frozen veggies. Fresh is best as well all know but frozen is a very close 2nd. Kroger also sells a mirepoix blend of carrots, celery, and onion that I put into so many things. That, white or brown rice, and some chicken broth makes a cheaper side dish than the Lipton ones and tastes great. I stay stocked up on the mirepoix, frozen diced onions, broccoli, cauliflower (I make mashed cauliflower for me when I make mashed potatos for everybody else), california mix, etc. I have gotten these as low as $0.77 a bag but normally it's around $1. Green Giant and Birds Eye brands often go on sale for $1 a box/bag in my area.

Let's see... chicken broth cubes are good for me. Lots of sodium so you have to be careful but I use them to make gravies. I often use no fat whatsoever. I just make a roux with the broth, add flour, and add more of the broth or water. I use it in rice, potatos, etc because you don't really need to add butter with the flavor. I also use a lot of fat free sour cream in the place of butter. I use Philly garden cream cheese or hummus in the place of mayo on sandwiches when I eat them, which isn't too often.

It's mostly about planning. It seems like a lot of effort now but it quickly becomes second nature. You can do this :) You've already taken an important step. Replace what you use with healthier items. LOOK AT LABLES! For example Country Crock Butter. Do you know that the Lite version has exactly the same calories and fat as the Added calcium kind? Some Low Fat/Cal items that cost more have very little difference and some do. Lower your calories a little every day. Get in a little more exercise. Spark teaches you to do this in small steps that you'll be able to maintain. Set a goal for yourself to do a week at 2500 calories or something. Drink 64 oz of water a day. Take it slowly and you'll get there. You don't have to clean out your pantry and buy all new stuff. If you love your cream cheese snack then keep it :) Three oz isn't going to make or break you. Just count it, include it in what you plan to eat, and you'll be fine. The important thing is that it's planned for :)

Also something I've learned this year. If you have a small space to plant something, plant a few heads of lettus. Romane is best for this because of the way it grows. We have about 6-8 heads of bib, romane, and iceberg lettus growing. It's wonderful. We just go out every other day and enough has grown for us to have a big salad with dinner plus some. From what I understand it'll keep putting out lettus all summer long :) I spent about $5 on the plants at Home Depot and it paid for itself in the first two harvests. Cherry and grape tomatos are a great item to grow in a small space too.

emoticon

Edited by: STACYE13 at: 5/17/2011 (15:08)
"Either get busy living, or get busy dying." Shawshank

"Do or do not. There is no try" Yoda ~ Star Wars


 Pounds lost: 55.0 
0
18
36
54
72
DANIMARIE1973's Photo DANIMARIE1973 SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (1,564)
Posts: 40
5/17/11 2:22 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
First day was yesterday... So, I exercised for 10 minutes, besides the stretches I do every night in bed before I sleep... have been doing that for a while now... and ate 2800 calories when I was supposed to eat between 1800-2150... Sad to say but 2800 calories, I notice now, is WAYYY less than I was eating... because I cut down my intake ALOT yesterday... terrible, I know...

This is my main problem... I can't afford to replace everything in my house... I can't even afford to replace some of the higher fat/calorie things in my house, even when I do restock the house... With 4 children and on a very very limited income, it's just not possible...

Case in point... I ate one store brand grands style biscuit for breakfast yesterday... 330 calories... with nothing else added to it...

Last night, for a snack... I ate 3oz of cream cheese with a bit of sugar to sweeten... I know it's not the healthiest thing, but it's one of my most favorite snacks of all times... I'm going to buy splenda today when I go to the grocery, but buying the low fat cream cheese is about 60 cents more... which doesn't seem like alot.. until you add 60cents to every item you bring into your household... leaner meats, lower calorie items, lower fat items... and as for fresh fruit and veggies... I'm able to buy about 2 bags of fruits a week and various veggies but not enough to substitute for all the processed foods that are cheaper... :(

No matter what... I more than halfed my food intake yesterday and added minutes of exercise so I'm happy with myself... I'm just wondering if anyone has suggestions on how to not add so much money to my monthly food bill while still being able to lower fat/calories...


 current weight: 306.0 
319
288
257
226
195
Page: 1 of (1)  

Report Innappropriate Post

Other 30-Somethings with 100+ Pounds to Lose General Team Discussion Forum Posts

Topics:
Last Post:
2/26/2021 11:59:15 AM
7/24/2021 8:49:01 PM
10/21/2020 8:24:42 AM
3/11/2021 5:16:43 PM



Thread URL: https://wellcoach.sparkpeople.com/myspark/team_messageboard_thread.asp?board=0x11524x41880650

Review our Community Guidelines